Kvėpavimo treniruotės
Parašyta Cirkulas 2008/03/25/ 07:56:20
Treniruojame kvėpavimą.

Pirmajai treniruotei pasiruošti labai nesunku: tereikia lovos, chronometro, tylos ir ramybės. Atsigulkite į lovą ir atsipalaiduokite, kvėpuokite normaliai, bet giliai.
Po penkių minučių tokio kvėpavimo, tris kart paeiliui giliai įkvėpkite. Po trečiojo įkvėpimo pilnai iškvėpkite – pilnai ištuštindami plaučius, kiek tik įmanoma.

Nedelsiant po šio iškvėpimo padarykite galingą įkvėpimą, užpildydami plaučius 98 procentais. Ir sulaikykite kvėpavimą. Nuo šio momento paleiskite chronometrą ir žiūrėkite, kiek galite išbūti nekvėpuodamas.

Kol esate sulaikęs kvėpavimą, įvairios mintys sukasi jūsų galvoje – tai normalu. Bet negalvokite apie laiką, ar kad dabar nekvėpuojate. Bandykite galvoti apie dalykus, kurie jus ramina arba yra malonūs...

Po kiek laiko ima augti įkvėpimo refleksas, bet nepasiduokite, kovokite!
Beveik visi netreniruoti žmonės gali išsilaikyti dar tiek pat laiko, kai pasireiškia pirmieji poreikio įkvėpti požymiai. Kai pasieksite tokį tašką, kai daugiau jau nebeįmanoma kentėti – stabdykite laikrodį ir kvėpuokite vėl.

Padarykite 2 ar 3 gilius įkvėpimus ir pabandykite atstatyti normalų kvėpavimą. Pailsėkite tris minutes, giliai ir normaliai kvėpuodami, tada pakartokite pratimą iš naujo.
Atlikite pratimą 5 kartus! Jūs pastebėsite, kad kiekvieną kartą laikas ilgėja.
Taip treniruokitės kasdien. Geriausias laikas treniruotėms – ryte vos pabudus. Jau po savaitės pastebėsite žymius rezultatų pagerėjimus.

Sekantis etapas. Jūs jau pasitreniravote gulėdamas lovoje, dabar laikas judėti toliau.

Apnea vaikščiojant.
Kvėpavimo sulaikymas vaikščiojant ko gero yra tas pratimas, kuris labiausiai priartins jus prie free daiverių. Viskas, ko jums reikia: chronometras ir vieta kur galėtumėt netrukdomai vaikščioti.

Pradėkite treniruotę stovėdami. Kvėpuokite normaliai, bet stenkitės kiek įmanoma kvėpuoti pilvo apačia (tai labai svarbu, čia yra visa šio pratimo esmė). Paleiskite chronometrą ir pradėkite eiti – neskubėdami, normaliu tempu. Eidami toliau normaliai kvėpuokite tuo pat pilviniu kvėpavimu.

Po 30 sek ėjimo padarykite gilų įkvėpimą ir sulaikykite kvėpavimą, bet nesustokite, eikite toliau tuo pačiu normaliu tempu. Po 15 sek vėl imkite kvėpuoti (bet nesustokite - eikite toliau) ir stebėkite chronometrą.
Po 45 sek ėjimo vėl giliai įkvėpkite ir sulaikykite kvėpavimą, nesustokite. Dabar imkite vėl kvėpuoti po 30 sek nuo sulaikymo.

Tęskite pratimą toliau, palaipsniui ilgindami ėjimo kvėpuojant ir ėjimo sulaikius kvėpavimą laikus – kaskart pridėkite po 15 sekundžių. Kai pasieksite savo galimybių viršūnę, mažinkite laiką kas 15 sek ir eikite atgal. (Kaip laiptuota piramidė). Jeigu jūs treniruojatės abu šiuos pratimus, greitai pastebėsite, kad „piramidė“ vis aukštėja ir aukštėja. Netrukus jau sugebėsite kontroliuoti savo kvėpavimą.

Ar galvojate, kad free daiveriui svarbiausia yra mokėti sulaikyti kvėpavimą? Netiesa! Svarbiausia yra kv4puoti – ir teisingai kvėpuoti! Laikas, kuriam galite sulaikyti kvėpavimą priklauso tik nuo to, kaip jūs pasiruošiate kvėpuodami prieš nėrimą.

Dabar jau esate pasitreniravęs pirmais dviem pratimais, turite gerą atsparos tašką ir kaip free daiveris galite eiti dar toliau. Trečiasis pratimas kiek sunkesnis nei pirmi du, bet jis duoda didžiausią efektą.

Laiptų apnea. Šis pratimas yra neįprastai sunkus, bet jums labai padės ir iškels į naują lygį. Jums reikės: chronometro, poros gerų sportbačių ir aukšto pastato (mažiausiai 8 aukštų).

Pradėti reikia nuo apšilimo, galima lengva ristele prabėgti 1 km.
Užeikite į pasirinktą pastatą ir liftu užvažiuokite į patį viršų, eikite ant laiptų ir pasiruoškite. Pasiruošti – reiškia ramiai pakvėpuoti pilvo apačia. Kai jausitės nusiraminęs, ir nusiramins pulsas, darykite tris greitesnius ir gilesnius įkvėpimus/iškvėpimus. Paskutinis iškvėpimas pilniausias, tada – gilus įkvėpimas ir sulaikom kvėpavimą (kaip ir pratime 1). Dabar paleiskite chronometrą ir pradėkite lipti laiptais žemyn. Ramiai leiskitės žemyn, taupykite judesius. Po kelių aukštų jūs pasieksite savo “gylį”, ir jau bus laikas sukti atgal. Kildami laiptais aukštyn (link “paviršiaus”) , padidinkite greitį iki pusiau bėgimo ir vos pasiekę laiptų viršų (paviršių) stabdykite chronometrą ir imkite kvėpuoti. Viso pratimo metu jūs turite sugebėti sulaikyti kvėpavimą – žemyn iki “dugno”, o paskui – aukštyn link “paviršiaus”.

Viršuje pailsėkite apie penkias minutes ir pasiruoškite sekančiam “nėrimui”.

Šis pratimas paruošia jus psichologiškai. Treniruodamiesi tokiu būdu, netrukus imsite jausti savo “gylį” ir kada jau laikas suktis atgalios. Su kiekvienu pratimu įgausite truputį patirties.

http://www.apneamania.com/code/index.asp

Straipsnis patalpintas leidus "Nadyk" administracijai
www.nardyk.lt