Medžiokliniai kostiumai
Parašyta Spearfisher 2008/11/26/ 19:39:33
Kostiumai, skirti povandeninei medžioklei


Sveiki, medžiotojai!

Paskutiniu metu vis dažniau ir dažniau išgirstam prašymus padėti išsirinkti kostiumą povandeninei medžioklei. Ir tikrai, pagalvojus, dabar rinka siūlo mums tokį pasirinkimą, apie kurį anksčiau mes galėjom tik pasvajoti! Iš kur žmogus, kuris iki šiol nebuvo susidūręs su šia problema, gali žinoti, kokį kostiumą pasirinkti? Kokio storio? Kokiai firmai atiduoti pirmenybę? O gal užtenka scubinio? O kodėl verta mokėti nemažą pinigų sumą už naują, o nenupirkti iš kitų medžiotojų seną padėvėtą? Kodėl geriau turėti ne vieną, o porą kostiumų savo arsenale?
Šiandien aš bandysiu atsakyti ne tik į šiuos klausimus, bet ir paliesti šiek tiek plačiau temą, kurios pavadinimas – „Kostiumai, skirti povandeninei medžioklei“





Taigi, kad suprasti kokiu būdu kostiumas apsaugo mus nuo šalčio, reikia žinoti, iš ko jis pagamintas. Medžioklinis kostiumas gaminamas iš įvairaus storio neopreno. Neoprenas – tai yra tokia medžiaga, savo išvaizda primenanti gumą. Jis turi milijonus porų, kuriose yra oras. Kadangi vanduo neužpildo šių porų ir ten visada lieka oras – mes turim puikias termoizoliacines neopreno savybes. Plius neopreno storis. Kaip ir bet kokia (tikriausiai) termo apsauga – kuo storesnis, tuo nuo žemesnės temperatūros jis gali apsaugoti. Bendras gi principas tokių kostiumų toks: vanduo, kuris patenka iš pradžių į kostiumą, lieka jame, sušyla nuo Jūsų kūno. Naujas šaltas vanduo neįbėga, vanduo necirkuliuoja, o neoprenas apsaugo Jūsų kūną nuo išorinės temperatūros.



Gamintojai:




Pasaulyje yra labai daug firmų, firmelių, kurios gamina kostiumus, skirtus povandeninei medžioklei. Bet visgi populiariausi tai tokie brendai, kaip Beuchat, Omer, Picasso, Imersion, Teknodiver, Elios, Sargan, Effesub, Diveskin, Mares. Kokį pirkti? Manau, tai yra tas klausimas, į kurį atsakyti gali tik pats žmogus, kuris perka kostiumą. Per daug faktorių lemia tą apsisprendimą. Vieni kainuoja per brangiai, kiti atrodo ne taip, kaip norėtųsi. O jeigu pradėti klausinėti kitų žmonių nuomonės, tai gausis taip, kad kiekvienas šeimininkas išgirs būtent savo – geriausias, šilčiausias, patogiausias. Jeigu kalbėti apie kainos ir kokybės santykį, tai galima būtų išskirti tokius kostiumus kaip Beuchat – ne pats brangiausias ir labai populiarus. Reiškia, galima padaryti išvadą, kad jeigu būtų visai blogas, žmonės apie tai rašytų, tačiau yra atvirkščiai – mes girdim paprastai gerus atsiliepimus. Omer – irgi ne iš brangiausių ir lengvai gaunamas Lietuvoje. Picasso – brangesni, sunkiau gauti Lietuvoje, bet atsiliepimai labai geri. Ir t.t.
Iš visų “standartinių” kostiumų dar reiktų išskirti kostiumus, kuriuos galima pasiūti pagal užsakymą. Veikia tai maždaug taip: firmai, kuri siūna kostiumus pagal užsakymą, siunti užpildytą lentelę, kur nurodai savo išmatavimus. Toliau gamintojas patvirtina tavo užsakymą, Tu darai pavedimą ir priklausomai nuo gamintojo 1-4 savaičių bėgyje gauni savo kostiumą.


i


Labai didelis tokių kostiumų pliusas, kad:
1. Jis tikrai tiks Tau, o tai reiškia, kad vanduo necirkuliuos ir ilgiau galėsi medžioti nesušalęs.
2. Dar didesnė judesių laisvė.
3. Labai geras sprendimas žmonėms su „nestandartinėm“ proporcijom.
4. Gali pasirinkti neopreną, iš kurio nori pasiūti kostiumą (ne visi gamintojai tai gali pasiūlyti).


Iš visų gamintojų, kurie siūna pagal išmatavimus, norėčiau išskirti tokius kaip: Elios, Teknodiver, Diveskin, Spetton ir dar keli. Visą informaciją, apie jų siūlomą produkciją, kainas ir terminus, galit sužinoti interneto svetainėse. Vėlgi kiekvienas medžiotojas gali išgirti būtent savo kostiumą ir renkantis vieną ar kitą firmą reikės perskaityti šiek tiek info internete, palyginti visus pliusus ir minusus ir tik tada daryti užsakymą. Sunku bus paneigti, kad vienas iš lyderių – firma, kuri siūna kostiumus pagal išmatavimus, – tai Elios.



Neopreno storis:

Pasaulyje gaminami kostiumai pačių įvairiausių storių: 3mm, 5mm, 5,5mm, 6mm, 6.5mm, 7mm ir t.t. Populiariausi kostiumai mūsų sąlygom yra 5mm ir 7mm. Nors paskutiniu metu vis dažniau žmonės perka storesnius kostiumus, 9mm, skirtus nardymui šaltame vandenyje, pagrinde, vėlam rudeniui, žiemai ir ankstyvam pavasariui. Neopreno storio pasirinkimas priklauso nuo įvairių faktorių: medžiojimo stiliaus, medžiojimo gylio, sezono, individualaus kūno atsparumo šalčiui ir dar daug visokiausių niuansų.
Dažniausiai visų pradedančiųjų klaida yra tai, kad jie galvoja taip: paimsiu storesnį ir nardysiu visus metus. Ne, taip tikrai nepatarčiau daryti. Nors ir sunku patikėti, bet vasarą, kai vanduo sušyla iki +18-20 laipsnių, su 7mm kostiumu būna labai karšta (čia reikia nepamiršti, kad tai nėra taisyklė, bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad tokių žmonių yra 99%, likęs vienas procentas – tai yra mano vienas pažįstamas, kuris šąla bet kada ir kad kokia bebūtų vandens temperatūra, aišku, kažkiek juokauju, bet maždaug taip ir yra). Kai būna per karšta vandenyje, pradedi jausti diskomfortą, gali apsvaigti galva, gali prarasti sąmonę ir reikia nepamiršti apie judesių laisvę: kuo plonesnis kostiumas, tuo mažiau jis varžo Jūsų judesius, tuo patogiau jausitės vandenyje ir tuo mažiau svorių reikės kabinti, kad neapkrauti nugaros.
Dar vienas iš variantų, kurį vis dažniau renkasi medžiotojai, tai skirtingų storių viršutinė ir apatinė kostiumų dalys. Gamintojai siūlo mums rinktis atskirai kelnes 5mm, o striukę 7mm arba avirkščiai. Žodžiu, čia jau kaip Jūsų fantazija panorės.
Aišku, geriausiai būtų pabandyti panardyti prieš tai su plonesniu ir storesniu kostiumu, bet kai neturi tokios galimybės, turi padaryti išvadas iš kitų medžiotojų pasakojimų, jų patirties. Iš savo pusės galiu pasakyti, kad universalaus kostiumo nebūna – jeigu galvoji, kad nardysi ir vasarą, ir žiemą, Tau vienareikšmiškai reikia dviejų kostiumų. Jeigu jau kalbėti apie universalumą, tai optimalus pasirinkimas būtų – kostiumas 7mm storio.


Neopreno padengimas:

Iš visų įmanomų ir neįmanomų padengimų, apie kuriuos kalba gamintojai, pakalbėsim apie atvirą porą (open cell – plikas neoprenas be jokio padengimo). Atvira pora, padengta mikrosluoksniu įvairių pavadinimų padengimais (titaninis, “juodas” bio termic ir pan.), pliušas ir taip vadinamas “mesh”.
Kas yra atvira pora? Kokie pliusai ir minusai? Atvira pora, kaip jau minėjau, tai neoprenas be jokio padengimo. Kadangi neoprenas kaip viduje, taip ir ant paviršiaus turi didelį kiekį (milijonai) porų, tai nesunku įsivaizduoti, kaip tai turi veikti. Mes užsivelkam ant savęs kostiumą (kaip tai daryti teisingai mes pakalbėsim vėliau) ir milijonai porų veikia kaip maži siurbtukai. Kostiumas labai gerai priglunda prie kūno, tarp jo ir kostiumo neatsiranda tarpų (jeigu gerai parinktas dydis), o tai reiškia, kad nepatenka naujas, šaltas vanduo ir kūnui buna šilta. Kaip minusą galima paminėti tai, kad su tokiu kostiumu reikia elgtis ypač atsargiai – atvira pora bijo nekirptų nagučiu, aštrių pagaliukų, akmenukų ir šiaip nelabai švelnaus elgimosi su ja. Kostiumuose, skirtuose povandeninei medžioklei, atvira pora būna pagrinde tik iš vidaus, o viršus padengtas neilonu. Nors egzistuoja ir tokie variantai, kur “open cell” ir iš vidaus, ir iš išorės. Tokie kostiumai dar labiau bijo “negražaus elgesio” ir mūsų sąlygom praktiškai nenaudojami. Dar vienas niuansas, kurio aš nepavadinčiau minusu (bet daug nepatyrusių ir labai retai patyrę medžiotojai laiko tai minusu) – tai yra kostiumo apsirengimas. Kad apsirengti tokio tipo kostiumus, prieš tai į vidų reikia įpilti šiek tiek vandens, sumaišyto su šampūnu ar dušo žele, nes sausas plikas neoprenas visai neslysta ir Jūs tiesiog jo neapsirengsit. Geriausiu aveju, bus nebloga depiliacija, blogiausiu, – suplėšysit kostiumą.






Toliau įvairiausi atviros poros padengimai.

Viskas, kas pasakyta apie atvirą porą, tiktų ir čia, tik kyla klausimas: o kam gi tada tas padengimas? Atsakau – kaip tvirtina gamintojai, tokie padengimai dar labiau sustabdo Jūsų kūno šilumą viduje, neduoda jai “išeiti” ir kostiumas tampa dar šiltesnis. Tai yra teorija. Kaip yra praktikoje, aš atsakyti nedrįstu, nes čia pasireikš tas pats principas – “open cell” savininkai tvirtins, kad jų šiltesni, su padengimu – kad jų. Galiu pasakyti tik tiek, kad bandžiau abu variantus ir likau patenkintas tiek pirmu, tiek antru. Aišku, nekreipiu dėmesio į kažkokias „kitaiskas“ reklamas, bandžiau tik tikrai rimtus gamintojus, tokius kaip Picasso su padengimu Comercial Termic, Elios su naujausiu “juodu” padengimu – esu tikrai labai patenkintas. Apie minusus… Jų tiesiog nematau.





Pliušas:

tai tokia medžiaga, kuri leidžia apsirengti kostiumą sausu būdu, be jokių šampūnų ir vandens. Nors dažniausiai kostiumus su pliušu nauduoja scubininkai, tačiau būna ir medžioklinių variantų. Pliusai tokių kostiumų tokie, kad apsirengti užima šiek tiek mažiau laiko, nereikia vežiotis papildomai šampūno ir vandens. Bet minusų daug daugiau: jis ne taip gerai priglunda prie kūno, po kažkiek laiko pradeda cirkuliuoti šaltas vanduo, varžo judesius ir galų gale Jūs daug greičiau sušąlat. Kyla logiškas klausimas: kam gi tada gamina tokius kostiumus? Atsakymas labai paprastas. Kadangi panėrimo laikas su balionais labai ribotas, dažniausiai apie valandą – pusantros, tai ir šilumos tokiam laikui pilnai užtenka, o tarnauja tokie kostiumai ilgiau. O medžiotojams turiu vieną pavyzdį. Mano vienas pažįstamas, labai patyręs medžiotojas, kuris jau nardo labai daug metų, vieną dieną pasakė sau: „užtenka, aš jau nebe jaunas ir negaliu sau leisti nardyti po 5-6 val. Mano amžiuje man užtenka įlįsti į vandenį valandai-dviem“. Jam jau pasidarė sunki ta visa procedūra ir jį, manau, galima suprasti. Kitais atvejais, mano nuomone, reikia rinktis kostiumus be pliušo.





Dar pora žodžių apie “mesh”. Tai tokia pliko neopreno struktūra. Net sunku paaiškinti. Dažniausiai ši struktūra būna kaip sietelis. Vienu žodžiu, tai tas pats “open cell” tik šiek tiek tvirtesnis. Mūsų sąlygom tokie kostiumai irgi beveik nenauduojami, jie labiau populiarūs užsienyje, kur medžiojama pagrinde jūroje. Privalumas tokių kostiumų ir paprasto pliko neopreno iš išorės, kad jie duoda dar daugiau laisvės judesiams, beveik nesudaro jokio pasipriešinimo vandenyje. Minusas, kaip ir sakiau, net jeigu labai atsargiai elgsitės su tokiais kostiumais, vistiek suplėšysit ir visada reikia turėti su savim neoprenui skirtus klijus.



Dar noriu pakalbėti apie kelnes.

Kelnės būna dviejų tipų: „Long John“ su petnešom ir trumpos, be petnešų, iki krūtinės. Ir vėl kiek žmonių, tiek nuomonių. Bet visgi žmonių, turintys trumpas kelnes labiau patenkinti, negu tie, kurie turi su petnešom, dėl vienos labai paprastos priežasties – kad atlikti savo gamtinius reikalus su kelnėm iki krūtinės, nereikia nuimineti viso kostiumo. Uztenka tik pakelti striukę šiek tiek į viršų, o kelnes atvirkščiai – į apačią. Dauguma medžiotojų su “Long John” tipo kelnėm nori išbandyti kitą variantą.



Nors dabar jau sugalvota ir kitokių būdų, kaip galima pritaikyti savo kostiumą tokiems dalykams. Bet tai jau “negamyklinis” variantas. Pats paprasčiausias būdas, kurį teko matyti (nesakau kad geriausias) – tai žmonės vaistinėje perka “pampersus”, skirtus suaugusiems, ir užsideda ant savęs po kostiumu. Tai pat kartais daro ryžtingus žingsnius ir pjausto savo kelnes, kad paskui priklijuoti taip vadinamą “myžtuką”. Teko girdėti ir net matyti kitokių būdų: vaistinėje parduoda tokius daikčiukus, kurie panašūs į prezervatyvą, tik iš daug storesnės gumos. Ant to “prezervatyvo” galiuko yra vamzdelis apie 1.5 m ilgio. Vamzdelis eina palei koja ir išlenda tarp kelnių ir kojinių. Žodžiu, čia jau kiekvieno asmeninė fantazija padės priimti tinkamą sprendimą.





Kodėl geriau pirkti naują kostiumą?

Su dabartinėm kainom toks klausimas gali ateiti į galvą ne tik naujokui, bet ir patirties turinčiam medžiotojui. Čia atsakymas irgi labai paprastas: neoprenas – tai medžiaga, kuri su laiku “sėda”, pasidaro plonesnė, praranda savo savybes ir jau ne taip gerai laiko šilumą. Gerai jeigu Jūs nupirksit kostiumą iš žmogaus, kuris tikrai prižiūrėdavo jį, nedžiovindavo jo tiesioginiuose saulės spinduliuose (neoprenas labai bijo saulės spindulių), sako tiesą, kiek laiko jis jau nardė su juo ir t.t., tada dar galima nupirkti tokį variantą. Bet jeigu viskas bus iš tikrųjų ne taip gerai, kaip jis Jums nupasakojo, tai teks mokėti vėl nemažą pinigų sumą už naują kostiumą. Todėl mano patarimas: padėvėtą kostiumą galima pirkti tik iš gero pažįstamo, kuriuo Jūs pasitikit, arba iš žmogaus, kuris turi tikrai gerą reputaciją tarp medžiotojų.


Kostiumo spalva:

Ir vėl tas klausimas, kur nėra vienareikšmiško atsakymo. Iš visų variantų galima išskirti du: tamsūs ir kamufliažiniai. Vieni sako, kad kamufliažas padeda lengviau prieiti prie žuvies, kiti atvikščiai – tvirtina, kad nėra nieko geriau, kaip paprasta juoda spalva. Kai kurie net užtušuoja visus užrašus ant savo kostiumo. Asmeniškai aš galvoju, kad komufliažas greičiau sukurtas medžiotojui, o ne dėl žuvies bijojimo. Tiesiog gražus (būtent gražus, nes kai kurios firmos siūlo tikrai baisius variantus) kamufliažas, tikrai gražiai atrodo ant medžiotojo ir atsiranda iliuzija, kad tai turėtų patikti ir žuvims. Gal aš ir neteisus, bet kaip mąsto žuvis mes vis tiek niekada nesužinosim. Asmeniškai aš pasirinkau visiškai juodą kostiumą ir kadangi siuvausi savo kostiumą pagal užsakymą, tai prašiau gamintojo, kad jis specialiai nedėtų jokių užrašų ant jo.








Povandeninės medžioklės klubas,
povandeninė medžioklė.

Straipsnį rašė: Spearfisher