Projektas įžuvink ežerą 2012!
Parašyta Cirkulas 2012/06/28/ 08:15:29

Projektas įžuvink ežerą!
Pagaliau pasibaigė daugelio mūsų pamėgta pilietinė akcija, kurios metu kvietėme sudalyvauti visus neabejingus asmenis paaukoti nors ir mažą sumą pinigėlių, už kurią bus nupirkta unguriukų jauniklių Baltųjų Lakajų ežerui žuvinti. 2012 metų liepos 17 dieną daugiau kaip 1000 vienetų (už 3 734 litus) ungurių jauniklių buvo suleisti į ežerą. Sakome ačiū prisidėjusiems!
Daugiau apie tai skaityti čia...


Išplėstos naujienos
Projektas įžuvink ežerą!

Gamtos išteklių atkūrimas – žodžiai, skambantys labai moksliškai ir kartu labai aiškiai. Aiškiai todėl, kad turbūt visi turėtumėme suprasti, kad mes, žmonės, esame didžiausi gamtos išteklių naudotojai, kurie patys nusprendžia, kiek ir kokių išteklių mums reikia. Vieni gamtos ištekliai naudojami išgyvenimui, kiti tam, kad mūsų gyvenimas būtų komfortabilesnis ar nors kiek įdomesnis.

Apie vis mažėjančius gamtos išteklius Lietuvos ežeruose dabar labai madinga garsiai kalbėti: radijas, televizija, politikai, internetas, valdžios klerkai, žaliųjų organizacijos – tik ir kalba apie tai, kaip yra svarbu saugoti gamtos išteklius. Saugoti? Nuo ko juos saugoti? Klausimas: jei mes juos tik saugosime ir nemąstysime ir dar svarbiau - nieko nedarysime, kad juos papildyti – tie nualinti gamtos ištekliai atsistatys savaime? Daug kalbama, tačiau nedaug yra daroma. Svarstoma numatyti vis daugiau apribojimų gamtos ištekliams naudoti, tik ar ne per mažai svarstoma, kaip juos atkurti ir iš kur tam paimti reikalingų lėšų?

Kol atsakingi asmenys diskutuoja ką daryti, kad Lietuvos ežeruose nesumažėtų ar neišnyktų kai kurios žuvies rūšys, mes prisiminkime prieš kelis metus kilusią idėją apie pilietišką akciją, kurios metu iš žmonių tiesiog buvo surinkti keli tūkstančiai litų ir gavus iš anksto leidimus atliktas vienas mažytis geras darbas – įžuvintas ežeras unguriukais iš privačių lėšų. 2009 metais povandenininkai žuvino Alaušo ežerą unguriukais, tuomet ežeras pasipildė 600 vienetų unguriukų, unguriukams įsigyti povandenininkai surinko 3043 lt sumą pinigų.


Alaušo (Utenos raj.) ežero žuvinimas unguriukais


Lietuvos mastu ši suma tikrai nebuvo ženkli, ar įspūdinga, vien tik Alaušo ežerui reikalinga pinigų suma turėtų būti kur kas ženklesnė, tačiau tų keliasdešimties žmonių, kurie surinko kartu šią pinigų sumą akimis tai buvo pakankama pinigų suma tam, kad parodyti visuomenei, jog jiems ne visvien gamtos ištekliai.

Pati idėja šios pilietinės akcijos buvo gana plačiai diskutuojama ir vertinama labai palankiai, tiek valstybinėse institucijose, tiek interneto komentatorių ir kitų. Todėl visi tuo metu prisidėję prie šios akcijos nuprendė, kad tai galėtų būti kasmetinė povandeninės žūklės klubo „NERIAM“ tradicija. Todėl nuo 2009 metų be jokios pertraukos klubas organizuodavo šią puikią žuvinimo akciją. Sekančiais 2010 metais buvo žuvintas Baltųjų Lakajų ežeras. Molėtų rajone esantis ežeras pasipildė 1000 vienetų unguriukų (3774 lt).

2011 metais į Daugų ežerą atkeliavo 3500 vienetų šamukų jauniklių (3178 lt)
Šiems projektams buvo surinkta per 3 metus apie 10 000 litų. Lėšos buvo surinktos geros valios žmonių, didžioji dauguma iš povandeninės žūklės mėgėjų.

Visi prisidėję povandenininkai tiki, kad tai yra vienas iš prasmingiausių darbų, kuriuos galime padaryti dėl savo hobio – povandeninės žūklės. Vienas iš svarbiausių ne tik povandeninės žūklės principų turėtų būti – mokėjimas ne tik imti, bet ir atiduoti gamtai.

Ar ši puiki idėja bus ir šiemet išpildyta?


Taip, džiugu tą sakyti, bet per tiek laiko neišblėso poreikis povandenininkams padaryti gerą darbą ir šiemet. Daugumos akcijos dalyvių pritarimu 2012 metais pavasarį žuvinimui pasirinktas Molėtų krašto Baltųjų Lakajų ežeras. Nors pernai šiai idėjai įgyvendinti buvo pasirinta žuvis – šamas, šiais, 2012 metais, Baltiesiems Lakajams už visas surinktas lėšas bus nupirkta unguriukų.

Retai kas nėra buvęs prie šio gražaus Molėtų krašto Baltųjų Lakajų ežero, tačiau jei tokių yra, mielai priminsime jo grožį:

Baltųjų Lakajų ežeras yra Molėtų rajone, apie 12 km į rytus nuo Molėtų, Labanoro regioniniame parke. Baltųjų Lakajų plotas 701ha. Ežeras ištįsęs iš vakarų į rytus, ilgis 8,6 km, didžiausias plotis 1,3 km, didžiausias gylis 45m, vidutinis 13,6m. Ežere yra 3 salos, kurių bendras plotas 3,8 ha. Išilgai duburio yra 5–40 m gylio daubų. Krantas turi daug įlankų ir užutėkių, kranto linijos ilgis 24,5km. Iš Rašios ežero į Baltųjų Lakajų ežerą įteka Rašelė, iš Kamužėlio ežero – Kamužė, iš Tramio I ežero – Tramys, iš Rudesos ežero – Rudesa, iš Urkio ežero – Urkė. Šie ežerai patenka į Labanoro regioninį draustinį, kuriame yra retų gyvūnų ir augalų.

Baltieji Lakajai – turistų ir poilsiautojų labai mėgstamas ežeras,
Jame daug įlankų, pusiasalių. Prie ežero ošia dideli pušynai. Gražūs Lakajų krantai, ypač pietiniai: smėlėti, mėlyniniais pušynais. Ežero atabradai siauri, paplūdimių beveik nėra – šen bei ten bangos atsimuša tiesiai į skardžių pašaknis. Giliausia Baltųjų Lakajų duobė – 45 m – tūno vakariniame pakraštyje, vos 200 m nuo kranto. Ežere dar yra 7 duobės, gilesnės negu 35 m.

Baltųjų Lakajų ežeras rytuose 150 m pločio Pertenio sąsiauriu jungiasi su Juodųjų Lakajų ežeru (nuo šio ežero skiria aukštas Ščiuro ragas). Perplaukus Baltuosius Lakajus, per šią sąsmauką pateksite į Juoduosius Lakajus.
Dažniausiai Baltuosiuose Lakajuose aptinkamos žuvys – ešeriai, kuojos, lydekos, karšiai, raudės. Yra ungurių, vėžių.

2012 metais nuo vasario iki liepos menesio buvo surinkta is neabejingų žmonių 3734.60 lt suma, už kuria klubas "NERIAM" nuvykę į Lenkiją nupirko ungurių jauniklių. Liepos 17 dieną daugiau kaip tūkstantis unguriukų buvo atvežti į Baltuosius Lakajus.

Ačiū prisidėjusiems!
VIDEO:Informuojame, kad šis projektas yra suderintas LR Žemės ūkio ir Aplinkos apsaugos ministerijomis. Bet koks savavališkas žuvinimas gali sukelti pavojų esamai ežero faunai ir florai, todėl atliekant panašias akcijas yra būtina tartis su specialistais ir derinti su atitinkamomis institucijomis.

Akcijos rengėjai - povandeninės žūklės klubas “NERIAM”
Telefonas pasiteiravimui 8-650-70967