Medžioklė pradedantiesiems!
Parašyta Cirkulas 2020/03/22/ 19:57:48
Skaityti daugiau...

Išplėstos naujienos

Pailsėk nuo kompo - neriam į adrenalino, nuotykių ir gamtos kokteilio užtaisą, povandeninę žūklę!

Artėja žvejybos sezonas Lietuvoje, trauksite žvejybos įrangą, planuosite išvykas į gamtą. Tačiau yra ir kitas žvejybos būdas, kuris suteikia daugiau adrenalino, įspūdžių ir azarto. Jei jūs nuotykių ieškotojas, adrenalino fanas - šis žūklės būdas jums tikrai patiks.

Šis turinys yra skirtas naujai kartai, kuri kompiuterinių technologijų informacijos gausoje veikiausiai girdėjo apie žvejybą, tačiau apie povandeninę žūklę, vargu, ar girdėjo. Todėl mes norėtume supažindinti jus su povandenine žūkle, įtraukti į šią tikrai nenuobodžią, adrenalino, nuotykių ir gamtos kokteilio užtaisą.

Taip, teisingai, povandeninė žūklė, dar kitaip vadinama povandeninė medžioklė, jūs supratote teisingai, kuomet žvejyba vyksta po vandeniu. Viskas vyksta labai paprastai - paviršiuje įkvepi oro, panerį į gilumą ir ieškai savo gyvenimo laimikio, vėliau kyli į paviršių įkvėpti oro, ir taip 100 kartų per dieną. Tai neturi nieko bendro su nardymu su balionais, anaiptol, viskas vyksta be jų. Gal tikrai skamba keistai, tačiau nėra taip sudėtinga, kaip dabar gali jums atrodyti. Tereikia šiek tiek žinių, specialios įrangos, leidimo, kurį galima įsigyti per 3 minutes ir pirmyn. Galime pažadėti - tam, kad panertum tikrai tik tiek ir tereikia, tačiau ar pavyks po vandeniu sugauti savo gyvenimo žuvį? Tikriausiai ne, ne per pirmas medžiokles, tam, kaip ir viskam, reikia užsispyrimo, kantrybės ir žinių. Tačiau nuo to visi Lietuvos povandeninės žūklės atstovai ir pradėjo.

Teorija turbūt pats nuobodžiausias reikalas šiame hobyje, bet be jos tikrai nieko nebus: nei laimikio, nei malonumo. Kartais be teorijos galima turėti tik daugiau rūpesčių su aplinkos apsaugos inspektoriais ir savaime suprantama, kadangi viskas vyksta po vandeniu – tai tiesiogiai padidina riziką jūsų sveikatai, deja, kartais net gyvybei. Todėl pirmiausia žinios apie tai kur, kada ir kaip galima užsiimti povandenine žūkle Lietuvoje.

Koks leidimas reikalingas limituotai žūklei?
Žvejo mėgėjo kortelė – mėgėjų žvejybos leidimas, kuriuo suteikiama teisė žvejoti jame nurodytame valstybiniame žuvininkystės vandens telkinyje, kuriame vykdoma limituota žvejyba.

Kur galima įsigyti leidimus limituotai povandeninei žūklei?
Leidimus galima įsigyti ALIS sistemoje https://alis.am.lt

Kokia žvejo mėgėjo kortelės kaina?
2,50 EUR – parai,
8 EUR – savaitei (7 dienos),
14 EUR – mėnesiui (30 dienų).

Povandeninės žūkles taisyklės Lietuvoje
Kaip ir žvejybai valtyje ar nuo kranto, povandeninei žūklei taip pat galioja tam tikros taisyklės, kurių tikrai patartume laikytis norint išvengti baudų ir kitų nemalonumų. Pradėkime nuo to, kur galima užsiimti šiuo žūklės būdu. Pateikiame valstybinių ežerų sąrašą:
1. Alaušas 1071,8 ha, Utena;
2. Asveja 978,2 ha (povandeninė žūklė leidžiama ežero dalyje nuo Dubingių tilto iki Žingių tilto);
3. Siesartis 503 ha, Molėtai;
4. Didžiulis (Daugų) 912,7 ha, Alytus;
5. Drūkšiai 3204,9 ha, Zarasai (Lietuvos Respublikos teritorijoje esančioje ežero dalyje);
6. Vištytis, Vilkaviškis (Lietuvos Respublikos teritorijoje esančioje ežero dalyje);
7. Elektrėnų tvenkinys 1389,6 ha, Elektrėnai;
8. Baltijos jūra – joje taip pat galima povandeninė žūklė!
Čia rasite ežerų žemėlapį https://drive.google.com

Kokios limituotos povandeninės žūklės sąlygos?
1. Žvejoti leidžiama nuo balandžio 1 d. iki lapkričio 31 d.
2. Žvejoti leidžiama nuo saulės patekėjimo iki saulės nusileidimo (pagal įrašus kalendoriuje).
3. Draudžiama vykdyti povandeninę žūklę:
3.1 neturint žūklės vietoje ryškiai matomo plūduro;
3.2 neturint su savimi peilio;
3.3 paplūdimiuose ir arčiau, kaip 50 m nuo jų.
4. Draudžiama naudoti:
4.1 ilgesnius kaip 120 cm povandeninės žūklės šautuvus;
4.2 strėles, kurių antgalis platesnis kaip 10 cm;
4.3 kitų nei unguriai žuvų povandeninei žūklei naudoti dvišakius ar daugiašakius strėlių antgalius.

Žuvų sugavimo sąlygos:
Vienos žvejybos metu leidžiama sugauti 1 šamą, ne daugiau kaip 2 vienetus salačių, ūsorių, 3 vienetus lydekų, sterkų, ungurių, margųjų upėtakių, kiršlių, ne daugiau kaip 5 vienetus vėgėlių, šapalų, meknių (bendras čia išvardintų žuvų kiekis negali viršyti 5 vienetų). Vienos žvejybos metu sugautų, aukščiau neišvardintų leidžiamų gaudyti, žuvų bendras svoris negali viršyti 5 kg, neskaitant paskutinės sugautos žuvies svorio ir išskyrus atvejus, kai vienos žuvies svoris didesnis nei 5 kg.

Kadangi turinys skirtas pradedantiesiems, todėl svarbiausia informacija pateikiama labai glaustai, kad būtų kuo paprastesnė jūsų pradžia. Vėliau, kai jau įgysite šiek tiek daugiau patirties, atsiras noras užsiimti šiuo žūklės būdu dažniau ir galbūt arčiau namų – internete rasite ir daugiau informacijos apie tai, kur šiuo žūklės būdu galima dar užsiimti. Pateiktas ežerų sąrašas nėra galutinis, kadangi vandens telkinių nuomininkai taip pat gali leisti povandeninę žūklę savo nuomojamuose ežeruose. Skiriasi tik leidimų įsigijimo tvarka, jų kainos, tačiau žuvų sugavimo sąlygos galioja visur vienodos.

Daugiau informacijos galite rasti klubo „Neriam“ tinklapyje http://www.neriam.lt/news.php?readmore=156

Saugus nardymas po vandeniu
Su leidimas, ežerų, kuriuose galima užsiimti šiuo žūklės būdu ir sąlygomis, baigta. Pradėkime kitą labai svarbią šiame hobyje temą – nardymo po vandeniu saugumas. Apie tai labai retas pradedantysis, o kartais ir pažengęs povandenininkas kada susimąsto, tačiau, mūsų manymu, tai labai svarbu. Pati svarbiausia taisyklė – išlaikyk šaltą protą, pasverk savo galimybes ir visuomet pakilk į paviršių saugiai, nes tavo gyvenime ne laimikis svarbiausia! Taip galima būtų glaustai apibūdinti šią temą. Skamba paprastai, tačiau taip nėra ir tam reikės jūsų pastangų.

Pradėkime nuo paprasčiausios taisyklės – niekada nenardyti be plūduro ir draugo, na bent jau ant kranto, kuris galėtų jus stebėti. Plūduro pagalba jūs busite matomas, ne tik draugui, tačiau ir kitiems asmenims, kurie vasaros metu dažnai plaukioja su įvairiausiu transportu Lietuvos ežeruose. Plūduras jiems – tai ženklas, kad po vandeniu yra naras, todėl reikia atkreipti dėmesį.

Peilis. Yra nuvalkiotas posakis, tačiau jis labai teisingas: „peilis tau po vandeniu galbūt bus 1000 kartų nereikalingas, tačiau 1001 kartą jis gali tau išgelbėti gyvybę po vandeniu. Turime omenyje paliktus brakonierių tinklus, kurie neskaidriuose ežeruose gali būti labai sunkiai pastebimi. Tas nutinka labai retai, tačiau jei įsipainiosite į tinkle, peilis bus geriausias jūsų pagalbininkas išsivaduojant iš jų.

Nardymo kompiuteris, jis bus vienintelis digital prietaisas po vandendeniu, kuriame internetas neveikia, bet jūs į jį tikrai žiūrėsite. Tiesa, nardymo laikrodis bus reikalingas tik tuomet, kai jūs tikrai pradėsite nardymą į gylius. Turiu omenyje nardymą į gylius, o ne paviršinį plaukiojimą, kitaip vadinamą snorkelingu. Pradedantieji visuomet pradeda nuo paviršinio nardymo, tai turbūt geriausias, saugiausias ir paprasčiausias povandeninės žūklės būdas. O kuomet pradėsite nardyti į gylius iki 10 metrų ir giliau – nardymo kompiuteris tikrai pravers sekant laiką, kurį praleidote po vandeniu, laiką vandens paviršiuje, į kokį gylį buvote nusileidę. Tuomet reikės vadovautis vienintele taisykle – stebėti laiką, kuri praleidote paviršiuje kvėpuojant ir laiką po vandeniu. Jūsų saugumui laikas po vandeniu neturėtų būti ilgesnis nei paviršiuje.

Rankose laikomas povandeninės žūklės šautuvas – tai nėra tas šautuvas, kurį jūs įsivaizduojate, tačiau neatsargus elgesys ir labai greitai jums arba jūsų draugui nuotykis gali baigtis greitosios pagalbos automobilyje. Pagrindinė taisyklė – neužtaisinėkite šautuvo virš vandens, nekreipkite jo į save, draugą ir niekada nešaudykite ten, kur aiškiai nematote kur taikotės. Prieš išlipant į krantą, šautuvas visuomet turi būti neužtaisytas!

Slėgis po vandeniu – svarbus momentas nardant, kadangi slėgis po vandeniu labai stipriai veikia visas mūsų kūno ir įrangos ertmes, kuriose yra oro: ausys, plaučiai, kvėpavimo takai ir nardymo kaukės viduje. Nesiplėsime labai plačiai šioje temoje, kadangi internete labai daug informacijos, kaip tą problemą spręsti. Pagrindinė taisyklė – „prapūtinėkite ausis“. Lengvai užspauskite nosį ir sudarant spaudimą kvėpavimo takų ir liežuvio pagalba išlyginsite slėgį. Jausmas labai panašus kaip staigiai kylant ir leidžiantis lėktuvu, tačiau slėgis bus kelis kartus didesnis ir jums reikės jį mažinti, kitaip stiprus skausmas neleis jums nerti giliau. Daugiau apie tai galite pasiskaityti šioje nuorodoje http://www.neriam.lt/readarticle.php?article_id=105

Povandeninės žūklė įranga
Tai turbūt plačiausia tema, apie kurią galima būtų kalbėti labai ilgai, tačiau pamėginsime pateikti svarbiausią informaciją pradedantiesiems apie tai, kokios įrangos jums reikės, kur tą galima įsigyti ir kiek tai gali jums kainuoti.


Kaukė. Be jos medžioklė taptų neįmanoma, kadangi žmogaus akis yra sukurta taip, kad po vandeniu matomumas "plika akimi" labai nedidelis. Kaip reikėtų išsirinkti kaukę? Pagrindinė taisyklė – kaukę visada matuokitės parduotuvėje. Galima nežiūrėti į firmų pavadinimus ar kainą, Tiesiog pasiimkite 4-5 kaukes ir matuokitės. Kaukė turėtų “prisisiurbti” prie veido be jokios pagalbos. Derėtų kreipti dėmesį, iš ko ji pagaminta. Rekomenduotume rinktis silikoninę - ji geriau priglunda prie veido, nealergizuoja odos ir nepaliks pritrintų vietų ant veido po visos nardymo dienos. Povandeninio medžiotojo kaukė turi būti pagaminta iš juodo silikono, nes kitaip saulės spinduliai labai apsunkina medžioklę ir greitai pavargsta akys. Greičiausiai parduotuvėje jūs išgirsit tokį terminą kaip “mažas tūris”, į kurį reiktų atkreipti savo dėmesį. Mažas kaukės vidinis tūris padeda lengviau ją “prapūsti” neriant į gylį.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/mares-samurai-x

Vamzdelis - tai ir vienas dalykų, kurie labai palengvina medžioklės procesą. Jų būna įvairių rūšių, tačiau reiktų rintis paprastą, be jokių vožtuvų. Nors su juo sunkiau pradedančiajam, bet šis vamzdelio tipas yra labausiai pripažintas medžiotojų tarpe. Didžiausias šio vamzdelio privalumas – patogumas ir tylus “darbas”. Kiti vamzdeliai būna su vienu vožtuvu ar keliais vožtuvais, tačiau apie tai nekalbėsime, nes tai nėra pats tinkamiausias vamzdelis povandeninei žūklei.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/mares-dual-black?fbclid=IwAR2DOHpaCWLGTVHaO5kcclGK8V1dhr9DN6-kmO8-vFVjF5jdEaMqtXrFa0M

Plaukmenys. Jų yra labai daug ir vieni už kitus geresni. Tačiau pradedančiajam svarbu žinoti, kad medžioklėje svarbu ne greitis, o tyla. Todėl kiekvienas būsimas medžiotojas turi išsirinkti plaukmenis pagal savo “parametrus” – ūgis, svoris, nardymo įgūdžiai. Dažniausiai sunkesniam žmogui reikia kietesnių, bet tai nėra taisyklė. Geriausia būtų pabandyti panardyti su skolintais iš savo draugų-bendraminčių skirtingais plaukmenis ir pasirinkti labiausiai tinkančius. Dar reiktų paminėti, kad medžioklei skirti plaukmenys būna ilgi, be jokių dirželių, “uždaro” tipo. Ilgi medžiokliniai plaukmenys padės greičiau nusileisti į didesnius gylius, taip sutaupysite oro atsargas, kadangi mažiau dirbsite kojomis. Medžiokliniai plaukmenys būna pagaminti iš plastiko (pigiausi), stiklo pluošto (iš brangesnių) ir karboniniai (brangiausi). Rekomenduome pradėti nuo pigiausių, plastikinių, o su laiku, kai atsiras įgūdžiai galėsite nuspręsti, kokie plaukmenys jums labiausiai tinka. Taip pat perkant plaukmenis, labai svarbu nenusipirkti netinkamo dydžio pagal kojos matmenis, nes labai greitai pradeda šalti kojos.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/c4-dolphin-set?fbclid=IwAR277N_EaQCOnAxANeJ_Fn6eBrSHLVm9GAXaT99Dz17d5sRrFiNfgAgq_NI

Kostiumas. Jų taip pat būna pačių įvairiausių: su vidiniu padengimu, atviros poros , pliušas ir t.t. Tačiau jei norite daugiausiai konforto – rinkitės tik atviros poros kostiumą. Visi medžiokliniai kostiumai yra dviejų dalių – kelnės ir viršutinė dalis. Kelnės būna Long John tipo (su petnešom) ir trumpi iki krūtinės. Neoprenas, iš kurio pasiūtas kostiumas, būna skirtingo storio, todėl idealiausias variantas turėti ne vieną, bet du kostiumus, skirtingų storių. Kadangi Lietuvoje medžioklė vyksta ir vėsiuoju metų laiku, t.y. pavasarį ir vėlai rudenį, o šiuo metų laiku vandens temperatūra gali nukristi iki 4-6 C°. Vasaros laikui geriausia rinktis 5mm atviros poros medžioklinį kostiumą, vėlyvam rudeniui ir pavasariui – 7 mm atviros poros kostiumą. Pagrindinė taisyklė renkantis kostiumą, tai jo dydis, jis turi idealiai tikti jums, jis negali labai veržti, ar būti laisvas. Su tinkamu kostiumu po vandeniu galėsite jaustis daug laisviau, jis nevaržys jūsų judesių, neapsunkins kvėpavimo ir leis mėgautis medžiokle ilgesnį laiką be nuovargio ir šalčio jausmo.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/teknodiver-dune-tek-5mm

Pirštinės ir kojinės atlieka apsauginę funkciją nuo sužalojimų ir saugo galūnes nuo šalčio. Iš visų tipų pirštinių galima išskirti pagrindinius du: penkiapirštės ir tripirštės. Ir vienos, ir kitos kaip ir iš išorės, taip ir iš vidaus būna su padengimu, be jokio padengimo (atviros poros) ir pliušas ar neilonas. Su tripirštėm būna daug šilčiau, dėl to jos ir naudojamos, kai vandens temperatūra smarkiai nukrenta. Vasarai rekomenduojame rinktis 3 mm plonas penkiapirštes pirštines, o šaltuoju metų sezonu 5-7 mm tripištes pirštines. Perkant kojines labai svarbu nenusipirkti mažo dydžio, kadangi labai greitai pradeda šalti kojos. Neoprenas, iš kurio gaminamos kojinės, būna įvairaus storio ir rinktis reiktų pagal medžiojimo sezoną: vasarą 5 mm, o šaltuoju sezonu 7 mm storio atviros poros kojines.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/mares-flexa-classic-gloves-3-mm

Svorių diržas nors atrodo nereikšmingas, tačiau be jo ir dar su neoprenine apranga panerti praktiškai neįmanoma. Svorio diržo ir svorių paskirtis – subalansuoti jūsų neutralų plūdurumą po vandeniu. Svorių diržą rekomenduojame naudoti silikoninį, kuris tampriai priglustų prie jūsų kostiumo ir tvirtai laikytų svorius. Svorių diržas pasižymi paprasto atsegimo sagtimi, kurią esant būtinybei, po vandeniu galima būtų lengvai atsegti ir nusimesti, kad būtų lengviau iškilti į paviršių. Kiek kilogramų svorio reikės užsidėti priklauso nuo kelių faktorių: nuo jūsų svorio, naudojamo kostiumo neopreno storio ir kokiame gylyje planuojate nardyti. Tačiau apytiksliai galima paskaičiuoti: 70 kg sveriančiam asmeniui su 5 mm storio nauju kostiumu 5 metrų gylyje bus reikalingi apie 5-7 kg svorio. Jei nerti planuojate giliau, svorio reikės mažiau, o jei ketinate nardyti dar sekliau, svorio reikės dar daugiau.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/saplast-rubber-belt-with-plastic-buckle?fbclid=IwAR0HWZqxb2F8fy11Une01An1oPNs18hPBoycPoKIXZUFtyiZgr31oJM3Bu8

Šautuvas – tai svarbiausias medžiotojo elementas. Šautuvai būna: „pneumatiniai“, “hidropneumatiniai”, “spyruokliniai” ir arbaletai. Veikimo mechanizmai jų yra skirtingi, bet esmė ta pati. Medžiotojų tarpe populiariausi yra pneumatiniai šautuvai. Tokio šautuvo veikimo principas – tai suspausto oro jėga stumiamas stūmoklis, kuris savo ruožtu stumia harpūną iš vamzdžio ir padeda harpūnui nuskristi tam tikrą atstumą. Šių šautuvų kompaktiškumas, patogumas ir galimybė užsidėti įvairius antgalius ir lemia jų populiarumą medžiotojų tarpe. Pradžiai rekomenduotume rinktis šautuvą apie 50-60 cm ilgio. Vėliau, kai įgausit daugiau patirties ir apsispręsite dėl savo medžiojimo stiliaus, galėsit įsigyti kitą, labiau jums tinkantį šautuvą. Čia dar reikėtų paminėti apie antgalių tipus, kadangi pagal galiojančias Lietuvos povandeninės žūklės taisykles ne su visais antgaliais galima medžioti visas žuvis. Antgaliai būna vienšakiai, su kuriais galima medžioti visas žuvis ir daugiašakiai, kurie skirti tik ungurių medžioklei. Jei kalbėsime apie daugiašakius, reiktų atkreipti dėmesį, kad yra ribojimas šio antgalio plotis - iki 10 cm.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/mares-jet-wp-1?fbclid=IwAR2Qvo4eanM6qCB_-hYAffBfbLDq52ZZX3onNmoW3BpkO1ZA3I5exkM8xi8

Kukanas – tai toks prietaisas, kuris reikalingas laikyti prie savęs sumedžiotą laimikį. Labai nepatogu be jo, kadangi tenka tempti su savim valtį arba plaukti į krantą ir pasidėti, o tai ne pats geriausias variantas medžiojant. Pagal savo konstrukciją kukanai būna pačių įvairiausių tipų, bet kiekvienas medžiotojas pasirenka jam patogiausią. Svarbiausia, kad jis be problemų tvirtintųsi prie jūsų plūduro ir patikimai “laikytų” žuvį.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/4diving-kukanas-cp?fbclid=IwAR0zzveRd1qODVDJvxTBe8y1odTLecd4wwNYuBnGYAF1TIYo0t3UNR1FOuQ

Peilis – tai specialiai nardymui sukurtas peilis, kuris skirtas pjauti ir durti. Peilis, kaip jau žinote, yra privalomas pagal galiojančias taisykles, todėl kiekvienos medžioklės metu jis turi būti prie jūsų. Peilis yra tvirtinamas prie rankos arba kojos, pasiekiamoje vietoje, kad esant būtinybei jį būtų galima panaudoti.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/sub-11?fbclid=IwAR12laNIdDA-4drBLaMdzRbc6lki3DLrUPW1tdhRuwC_SyjZJ4nmVELdWO0

Kompiuteris. Kaip jau minėjome prie šai, tai neatsikiama medžiotojo įrangos dalis. Pradėjus nardyti giliau ir ilgiau, jis jums pravers sekant laiką, gylį ir temperatūrą. Taip pat, žinoma, padės laiku grįžti namo 😊. Kompiuteris nėra pati pigiausia įrangos dalis, tačiau jis jums tarnaus visą gyvenimą. Pagrindiniai parametrai renkantis medžioklei kompiuterį turėtų būti jo funkcijos: jis būtinai turi rodyti laiką tiek praleistą po vandeniu, tiek virš vandens ir panėrimo gylį. Visi kiti paramentrai nėra tiek svarbūs, tačiau kartais praverčia. Todėl renkantis kompiuterį geriausia būtų konsultuotis su draugais ar bent jau parduotuvės konsultantais. Svarbu, konsultuojantis ir renkantis parduotuvėje kompiuterį (laikrodį), akcentuoti, kad jis jums reikalingas povandeninei žūklei.

Plūduras. Tai paskutinis atributas, kuris privalomas užsiimant povandenine žūkle Lietuvoje. Kaip jau minėjome prieš tai, jis kitiems yra jūsų buvimo vietos žymeklis, todėl visuomet jį laikykite pritvirtinę prie svorių diržo ir niekada nenusisekite jo. Plūduras taip pat turi ir kitų paskirčių, kurios jums labai pravers, pavyzdžiui, ant jo galima pritvirtinti antrą šautuvą, specialią sandarią dėžutę automobilio raktams, vandens buteliuką, žinoma, kukaną su žuvimi ir dar daug kitų dalykų.
PVZ: https://4diving.com/diving_lt/seac-torpedo-buoy?fbclid=IwAR2mLzHh3R134zKdfJxVHC6yLuDg4Fjrt_5gcOBa3ClPb_S_McOAzf0u218

Visą šią įrangą tikrai nesunkiai rasite Lietuvoje, jomis prekiauja keletas parduotuvių: 4diving.com, Diugonis, X-Pro, Atletas ir kitos. Jūsų patogumui paprašėme vienos didžiausių povandeninės žūklės parduotuvių, prekiaujančių didžiausiu asortimentu - 4diving.com sukomplektuoti naujokui visą reikalingą įrangą. Šiame pasiūlyme rasite visą mano aukščiau išvardintą įrangą, kurią galite isigyti atvykus arba internetu. Visos įrangos komplekto kaina šioje parduotuvėje jums kainuos apie 600 Eur. Parduotuvėje jūs taip pat gausite visą reikiamą informaciją, kaip naudotis ir prižiūrėti šią įrangą. Paskutinis patarimas renkantis įrangą – kad ir kiek išleisite lėšų povandeninės žūklės įrangai, tai jums negarantuos laimikių gausos, nes ne nuo įrangos kainos tai priklauso!


Pirma medžioklė, kaip man elgtis?
Tai tubūt įdomiausia ir daugiausiai diskusijų kelianti dalis kaip ir paprastoje žvejyboje: kokį ežerą pasirinkti, kur jame ieškoti žuvies, kokios žuvies galima tikėtis ir kiti niuansai. Pradedantiesiems pirmiausia rekomenduotume pradėti nuo skaidresnių Lietuvos ežerų, tokių kaip Alaušas Utenos rajone ar kitų. Pirmas įspūdis tikrai išliks visam gyvenimui, nes tai, ką pamatysite po vandeniu, bus visiškai kitaip nei jums įprasta, visai kitokia augmenija, gyvūnija ir, žinoma, adrenalinas, kuris pradžioje tikrai neleis pasimiršti, kad jūs esate svečias ir labai dažnai nelauktas svečias šiame pasaulyje. Niekada neplaukiokite ten, kur susirinkę poilsiautojai dėl jūsų pačių ir poilsiautojų saugumo. Užsiimti povandenine žūkle taip pat draudžiama rekreacinėse ežero zonose, kitaip tariant, įrengtose maudyklose. Ten negalima, tačiau ten ir tikėtis laimikio tikrai neverta. Rinkitės atoskesnes priekrantes, kuriose žuvys nėra baidomos poilsiautojų.
Pasirinkti medžioklės vietą nėra labai paprasta, kadangi sezono metu knibžda poilsiautojų, žvejų ir kitų vandens mėgejų, tačiau panagrinėję ežero batimetrinius žemėlapius, palydovines nuotraukas, tikrai rasite vietas, kurios bus atokesnės ir kuriose galbūt rasite pirmąjį savo medžioklės laimikį. Pradžiai rinkitės seklias vietas su gausia priekrantės augmenija, kadangi vasarą žolėse, ežero gylyje nuo 1 iki 5 metrų vyksta didžiausias veiksmas. Ten galima sutikti įvairiausios žuvies: nuo smulkios, kuri jums nebus įdomi iki stambios kaip karpiai, karšiai, lydekos, lynai ir kita žuvis. Pagrindinė taisyklė kur jūs bemedžiotumėte - pamirškite laiką, greitį ir staigius judesius. Jūs turite judėti labai lėtai. Labai lėtai tai yra dvigubai lėčiau nei jūs dabar įsivaizduojate. Jūsų greitis tiek vandens paviršiuje, tiek panėrus turi būti tikrai labai menkas, kad nebaidytumėte žuvies, iki kurios jums teks prisėlinti per 1-2 metrų atstumą. Bet koks staigus judesys, stiprus kvėpavimas, pliuškenimas su plaukmenimis, trakštelėjimas išduos jus ir jūs niekaip negalėsite prisiartinti prie žuvies. Antras patarimas – pirmąsias dienas nenardykite giliai. Pirmus kartus tiesiog paplaukiokite žolėse. Tai padės jums priprasti prie įrangos, vaizdų ir, žinoma, susipažinsite su povandeninės gyvūnijos elgesiu, perprasite žuvis, jų elgesį.

Kur kokios žuvies ieškoti?
Pavasarį, kuomet ežero vanduo dar labai vėsus, 4-6 C° šilumos, žuvies praktiškai nematysite, todėl geriausia pradėti vasarą. Tačiau vis tik, jei turėsite noro užsiimti povandenine žūkle pavasarį, tuomet rekomenduosime ieškoti karpio arba karšio. Tokiu metu, ypatingai saulėtą dieną dauguma karpių atplaukia į pakrantes pasišildyti saulės spinduliuose. Šios žuvies tokiu metu reiktų ieškoti meldų tankumynuose, kuriuose gylis dažnai būna mažiau nei vienas metras. Ieškodami šios žuvies nepamirškite, greitis ir staigūs judesiai tikrai nuvils jus, nes išlipsite nieko nematę. Vasarą, kuomet vanduo pakrantėse įšilęs, galite sutikti praktiškai visas žuvis žolėse, tačiau yra vietų, kuriose labiau būriuojasi vienos ar kitos rūšies žuvys. Melduose, kitoje augmenijoje sutiksite daugiausiai smulkios žuvies, kurios gausa kartais privers grožėtis Lietuvos povandeniniu pasauliu, tačiau sutiksite ir lynų, lydekų, karšiai tai pat mėgsta slėptis tokiose vietose. Šiek tiek giliau panėrus, nuo 1 iki 4 metrų, vaizdas keisis, šiek tiek keisis ir žuvies gausa, tačiau nenusiminkite, nes ne visuomet, kur daug smulkios žuvies, rasite ir savo laimikį. Labai dažnai didesnės žuvys laikosi atokiau nuo mailiaus. Tarkime didesnės lydekos labai mėgsta slėptis 4-6 metrų gylyje. Šiame gylyje kardinaliai keičiasi augmenija, jos tiesiog tokiame gylyje dažnai nebelieka, dugne vien akmenys ir dumblas. Tačiau ties šia riba, kur baigiasi augmenija, tikimybė, kad sumedžiosite savo gyvenimo lydeką, tikrai padidės. Leidžiantis dar giliau, 5-12 metrų gylyje, ežero dugnas primena kitą planetą, jame rasite tik dumblą, akmenis ir pamestus daiktus. Tačiau tai nereiškia, kad čia nebėra gyvybės, tai povandeninės žūklės mėgėjų, kurie medžioja ungurius, teritorija. Ungurių medžioklė nėra pats paprasčiausias dalykas, tačiau su laiku tikrai suprasite, kur ir kaip reikia juos medžioti. Todėl pradžioje mes labai rekomenduotume nesileisti giliai, paplaukiokite paviršiuje, melduose, panardykite iki 5 metrų, įgykite patirties, analizuokite klaidas, mokinkitės iš jų ir tikrai laikui einant nustebinsite draugus ir artimuosius su tokiais laimikiais, kuriuos norime pasidalinti iš klubo Neriam kolektyvo medžioklės akimirkų.Pabaigai norime pakviesti kuo daugiau naujokų išbandyti šį nuostabų laisvalaikio praleidimo būdą, pakaks kiurksoti instagrame, facebooke ir kitose interneto platybėse, kviečiame praleisti laiką gamtoje, atrasti daug naujų dalykų ir mėgautis nuostabiomis akimirkomis. Kviečiame ne tik mėgautis, tačiau ir tausoti gamtą, lai kiekvienas šuvis į žuvį būna pasvertas vadovaujantis paprasta taisykle – pasiimkite iš ežero tik tiek, kiek jums reikia skaniai vakarienei pasigaminti. Povandeninė medžioklė nėra besaikis žuvies šaudymas, tai yra medžioklė su savo etika ir brandžiu požiūriu į gamtą. Nebūtina viską medžioti – praktikuokite nardymą ir be šautuvo, medžiokite žuvis su foto ar video įranga, tai ir labai įdomus užsiėmimas. Per ilgą mūsų patirtį galime pasakyti, kad viskas, kas yra po vandeniu, priklauso tik nuo mūsų pačių požiūrio, todėl užsiimkime šiuo hobiu atsakingai ir mėgausitės tuo ilgai!

Nei žvyno, nei uodegos, iki susitikimo po vandeniu. O jei turite klausimų, ar reikia pagalbos, susisiekite su mumis info@neriam.lt

Turinys rengtas povandeninės žūklės klubo „Neriam“ iniciatyva.
www.neriam.lt