Tinklų valymo akcija
Parašyta Cirkulas 2010/08/16/ 13:26:55
Jau kurį laiką Lietuvoje vykdomos įvairios ežerų valymo akcijos, į kurias įtraukiamos ir visuomeninės organizacijos. Nors tokių organizacijų Lietuvoje kurį laiką buvo išties labai mažai, tačiau per paskutinius penkerius metus situacija yra ženkliai pasikeitusi. Džiugu, kad Lietuvos narai, povandenininkai taip pat jungiasi į panašias organizacijas, todėl abejingų gamtai žmonių lieka vis mažiau ir mažiau.

Kaip sekėsi tinklų valymo akcija bendradarbiaujant kartu su aplinkos apsaugos darbuotojais skaitykite čia...
Išplėstos naujienos
Tinklų valymo akcija


Jau kurį laiką Lietuvoje vykdomos įvairios ežerų valymo akcijos, į kurias įtraukiamos ir visuomeninės organizacijos. Nors tokių organizacijų Lietuvoje kurį laiką buvo išties labai mažai, tačiau per paskutinius penkerius metus situacija yra ženkliai pasikeitusi. Džiugu, kad Lietuvos narai, povandenininkai taip pat jungiasi į panašias organizacijas, todėl abejingų gamtai žmonių lieka vis mažiau ir mažiau.Neretai savo pagalbą siūlo narai, norėdami padėti išvalyti ežerus nuo poilsiautojų, žvejų sumestų šiukšlių į vandenį. Panašios akcijos susilaukia daug dėmesio tiek iš poilsiautojų, tiek iš gamtosaugininkų, kurie visada siūlo panašioms idėjoms savo pagalbą.

Galbūt mažiau populiarios ir žinomos, bet taip pat labai svarbios ežerų žuvinimo akcijos, kurių metu iš visų piliečių, kuriems rūpi žuvivaisos klausimas, renkamos lėšos, už kurias perkamos retų, nykstančių žuvų mailiukas, kuris vėliau apsigyvena Lietuvos ežeruose.

Jau kurį laiką klube kildavo diskusijos realizuoti dar vienai puikiai akcijai. Mūsų žiniomis tai yra pirmas atvejis Lietuvoje, kada valstybinė institucija ir visuomeninė organizacija suvienijo jėgas prieš brakonierius, kurie kiekvieną dieną traukia kilometriniais tinklais žuvis iš mūsų visų turto, ežerų.

Viskas vyko šį savaitgalį Alytaus regione. Jau 3:30 ryte buriavosi “Neriam” klubo nariai, policijos ekipažas, na ir, žinoma, Alytaus regiono aplikos apsaugos darbuotojai. Mintis tokia: kadangi turim du katerius (policijos ir aplinkos apsaugos) ir 10 narų, dalinamės į dvi grupes ir pasiskirstome į du ežerus. Ežerai pasirinkti neatsitiktinai – tai Seirijo ežeras 503,4 ha ir Dusios ežeras 2334 ha. Seirijo ežeras yra išnuomotas, su kurio savininku klubas „Neriam“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį žuvinimo, leidimų išdavimo ir priežiūros klausimais. Dusios ežeras priklauso Metelių regioniniam parkui ir yra valstybinis, neišnuomojamas ežeras.

3:30 ryte dar visai tamsu, sulaukėme saulėtekio ir apie 5:30 valandą išplaukėme visi kartu į minėtus ežerus. Iš tiesų neturėjome jokios informacijos dėl galimo brakonieriavimo, tinklų statymo ir panašiai. Tiesiog kartu darėm ir eksperimentą, kurio eigoje paaiškės, kokie brakonieriavimo mastai vyksta Lietuvoje.

Dar trumpai apie aplinkosaugininkų galimybes tiesioginiame jų darbe. Kartais pasigirsta vienur ar kitur posakis, kad aplinkosaugininkai yra abejingi ir net dažnai korumpuoti ir nevykdo savo pareigų. Tačiau niekada nesusimąstome apie tai, jog labai dažnai aplinkosaugininkų lėšos ir galimybės yra per menkos, kad galėtų užtikrinti tinkamą ežerų ir miškų priežiūrą. Trūksta tiek lėšų, tiek fizinės jėgos, be kurių suvaldyti viską yra neįmanoma. Tarkim Alytaus aplinkos departamente dirba viso labo tik 3 aplinkosaugininkai. Jiems priklauso didžiausi plotai miškų ir virš 200 ežerų. Klausimas – ar gali fiziškai 3 inspektoriai užtikrinti reikiamą gamtos apsaugą visame savo regione? Atsakymas, žinoma, daugiau nei aiškus, todėl kai tik sužinojo apie mūsų klubo idėją apie tinklų valymą, nuo pirmos minutės rodė džiugesį ir teikė visą turimą pagalbą. Trims darbuotojams 10 narų, 3 policijos pareigūnų su policijos laivu - tai labai didžiulė pagalba.

Pats procesas vyko sklandžiai, kadangi aplinkosaugininkai turi ilgametę patirtį ir žino visas potencialias brakonierių vietas. Tiesiog plaukdavom su laivais ten, kur gali būti tinklas. Narai plaukdavo ir traukdavo tinklus. Nors pradžioje minėjau, kad išplaukėm be jokios informacijos, tačiau ilgai blaškytis po ežerus nereikėjo. Viskas truko 5 valandas. Per tiek laiko iš abiejų ežerų buvo ištrauktas rekordinis kiekis tinklų. Apie 5 km tinklų – toks tą rytą buvo brakonierių užmojis. Dalis tinklų buvo pamiršti ir palikti kartu jau su sugedusiomis žuvimis. Taip pat buvo rasti du venteriai žuvims gaudyti. Blogiausia tai, kad visi šie įrankiai atneša gamtai tikrai daug žalos. Juk beveik kiekviena pakliuvusi žuvis, nors ir dar gyvybinga jau nebegali praktiškai keliauti atgal į vandenis, kadangi ji būna sužalota tinklo. Gaila žiūrėti, kai traukiami iš tinklų jau nebegyvi arba leisgyviai didžiuliai po 2 kg lynai, po 3 kg karšiai. Deja, tokia realybė ir tas vyksta visoje Lietuvoje, todėl tik galime įsivaizduoti, kokie brakonierių padaroma žala visos Lietuvos mastu.

Matydami esamą situaciją ir aplinkosaugininkų realias galimybes, šios akcijos pabaigoje klubas kartu su aplinkosaugininkais sutarė tęsti panašias akcijas visame Alytaus regione. Žinoma, neišspręs visiškai brakonieriavimo problemos bendras mūsų susitarimas su Alytaus regiono aplinkos inspekcija, tačiau vis tik tokia pagalba ir darbai mums visiems reikalingi. Džiugu prisidėti prie gero tikslo saugant Lietuvos, mūsų nuosavą turtą – ežerus.

Iki susitikimo bendrose panašiose akcijose.

Povandeninės medžioklės klubas „Neriam“

Foto galerija